VARİS-TEDAVİSİ

Varis-tedavisi

Klasik varis cerrahisi son yüzyılda yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemdir. Cerrahi operasyon sonrasında hastaların iyileşmesi ve hastaneden ayrılma süreleri de çok uzun oluyordu. Bazı varis hastalarının ameliyat sonrasında 4-5 gün hastanede, sonrasında da haftalarca evinde istirahat etmesi gerekiyordu. 

Klasik cerrahi tedavide Safen toplardamar damarı  cerrahi dikişler ile bağlanır (ligasyon) ve damar kasıktan diz altına kadar sökülerek çıkarılırdı (stripping). Bu sökülme esnasında ana damarın tüm bağlantı damarlarından koparılmaktaydı. Bu nedenle iyileşme süresi uzayabiliyordu. Ayrıca, klasik ameliyatlı tedaviler , genel anestezi gerektirmesi, pıhtı ve sinir zedelenmesi riski taşıması ve en önemlisi varislerin tekrarlaması gibi riskler mevcuttu. Tüm bu riskler göz önüne alındığında  hastalar tarafından pek tercih edilmemekteydi. Hastaların bir kısmı da daha önceden bu şekilde tedavi olmuş insanların tecrübelerini dinleyip tedavi olmaktan vazgeçiyorlardı.

Çok yakın bir tarihte varis tedavisinde adeta bir devrim yaşanmıştır. Robert Min adlı bir girişimsel radyoloji uzmanı ve ekibi 2002 yılında,  büyük varislerin Lazer Ablasyon yöntemiyle ameliyatsız olarak tedavi etmiştir. Endovenöz Lazer Ablasyon adı verilen bu yöntem çok kısa bir zamanda tüm dünyada yaygın olarak uygulanan bir yöntem olmuş, klasik cerrahi tedavilerin yerini almıştır. Lazer ablasyon yöntemi esasen, anjio işlemlerinde olduğu gibi damarın içine girilerek hasarlı damarın lazerin ısı etkisiyle kapatılması ve varislerin bu sayede tedavi edilmesidir. Lazer ablasyon ile iptal edilen bu hasralı damar da  vücut tarafından onbeş gün içinde yok edilir. Bu damarın yok olması sorun oluşturmaz mI? diye sıklıkla hastalarım bana sorarlar. Belki bu satırları okurken sizin de aklınıza gelmiştir diye cevabını vereyim. İptal ettiğimiz damar çapı çok genişlediği için kapakların birbirine kavuşamadığı bir damar. Bu damar kirli kanı kalbe yukarı taşıması gerekirken kapakları işlevsiz olduğundan yer çekimi etkisine karşı direnemeyen ve kanı aşağı doğru taşıyan bir damar haline gelmiştir. Diğer sağlıklı damarlarında iş yükünü artırarak onları da bozmaktadır. BU damarı evinizde su basmasına neden olan patlamış bir vana gibi düşünün. ilk yapmanız gereken vanayı kapatmaktır. Vanayı kapatmadığınız sürece yerleri silmenizin pek faydası olmayacaktır. Biz bu safen venini  ya da hasarlı olan bir başka veni iptal ettiğimizde bu damar ile ilişkilenen ondan gelen baıçla şişen kabarık varislerin de çoğu küçülerek kaybolur. kaybolmayacak kadar geniş olanlara aynı seansta skleroterapi tedavisi yapılır.

Bu modern varis tedavisinin uygulamaya girmesi ile girişimsel radyoloji uzmanları Doppler ultrason ile varis tedavisi konusunda ciddi bir tecrübe kazandı. Radyoloji uzmanları olarak zaten yıllardır, Doppler tetkiki ile varis hastalarının teşhisini ve evrelemesini yapıyorduk. Teknolojinin gelişmesiyle artık sadece teşhisi değil tedaviyi de ultrason eşliğinde kolayca gerçekleştiriyoruz.

Radyoloji uzmanlarını hem teşhisi hem de tedaviyi yapması ve varis tedavisi sonrasında Doppler takiplerini de bizzat yapıyor olması nedeniyle varis hastalığı konusunda ciddi bir bilgi birikimi oluştu. Son yıllara kadar ameliyat ile sadece Büyük Safen Toplardamarı çıkarılırken, radyologların teşhis-tedavi ve takibi yapmaları sayesinde varis şikayeti olanların yaklaşık yarısında sadece safen veninde problem olmadığı başka damarlarda da yetmezlik olduğu gözlendi. Bu damarlara da aynı seanta tedavi uygulayabilmesi girişimsel radyoloji uzmanlarının yaptığı varis tedavilerinin çok başarılı olmasını ve tekrarlama oranlarının çok düşük olmasını sağladı. Yeni varis tedavi yönteminde Lazer ile tek bir damarı değil, tüm problemli damarları tedavi etmek mümkün. Yeni yöntemer ile varis tedavisi konusunda deneyimli radyoloji uzmanları tarafından geröekleştirilen Doppler Ultrasonografi ile tüm sıkıntılı damarların haritası çıkarılarak kişiye özel etkin tedaviler uygulanabilmektedir.

Yukarıda anlattığımız etmenler, günümüzde damar cerrahlarını da ultrason eşliğinde yapılan modern yöntemlere doğru çekmektedir. Ancak, bacak toplardamarları konusunda detaylı Doppler eğitimi olan, hastasının damar haritasını kendisi çıkarabilecek ve o kişiye özel ola tedavisini planlayabilecek Kalp damar cerrahı ya hiç yoktur ya da çok azdır. Yeni yöntemler ile ameliyatsız varis tedavisi olmadan önce dikkat etmeniz gerek en önemli konu, tedaviniz yapacak olan hekimin Doppler ile teşhisinizi bizzat yapabiliyor olmasıdır. Varis tedavisi olmadan önce deneyimli bir hekim bulmanız çok önemlidir. Unutmayın, "HASTA HEKİMİNİ SEÇTİĞİNDE ASLINDA KADERİNİ SEÇER" . Hekiminiz seçerken iyi araştırmalısınız. Modern yöntemler ile vari tedavisi yaptırmak istiyorsanız, varisin hem teşhisini, hem tedavisini hem de takibini modern yöntemler ile bizzat yapabilecek deneyimli bir girişimsel radyoloji uzmanına başvurmanız yapabileceğiniz en doğru hareket olur. 

SOSYAL MEDYA