PICC KATETERİ YERLEŞTİRİLMESİ

PICC Kateteri Yerleştirilmesi

PICC (pik) kateteri yerleştirilmesi:

PICC (pik) kateteri özellikle damar yolu bulmakta zorlanılan hasta grubunda çok kolayolarak uygulanan bir yöntemdir. Damar yolunda sıkıntı olan hastalarda ince damarlara körlemesine girmeye çalışmak hem sağlık çalışanlarının hem de hastaların nefret ettiği bir durumdur. Amerika gibi gelişmiş ülkelerde böyle durumlarda çok sık kullanılan PICC (pik) kateteri ne yazık ki ülkemizde çok az biliniyor. Maltepe Üniversite Tıp fakültesi bu konuda Kanada dan gelen ekibin onay vermesi sonrasında “Center of Exelence” belgesi alarak PICC kateteri yerleştirilmesini hekimlere öğretebilecek bir merkez olarak tanımlanmıştır.

PICC (pik) kateteri dünya da hastaneye yatan 3 günde fazla kalacak her hastaya takılır ve damar yolları ile ilgili hastalar sorun yaşamaz. Kateter aslında bir damar yoludur tek farkı ultrason eşliğinde kolun st bölgesinde bulunan daha büyük çaplı bir damara ağrısız olarak yerleştirilir ve ucu büyük damarlara kadar ilerletilir.

Bu sayede damaryolundan verilen bir çok ilacın damarlara zara vermesi engellenmiş olur. Örneğin damar yolundan verilen bazı antibiyotikler ön kol ya da elde yer alan bir damardan verilirse o damarı harap eder aslında bu malpraktisdir. İrritan ya da vezikan denilen damara zarar verebilecek ilaçlar mutlaka büyük ve merkezi bir damarın içine verilmelidir ki damara zarar veremeden kan ile karışsın.

PICC (pik) kateteri şu anda ülkemizde en çok Onkoloji hastalarına kullanılıyor. Aslında kullanımı hem onkoloji hastalarında hem de onkoloji dışı hastalarda  çok daha fazla olmalı ama şu anda SGK ödemesi olmadığı için yaygın olarak halkımız bu kateterden faydalanamıyor. PORT kateteri yerine tercih edilebileceği gib asıl olarak pORT takılmayan onkoloji hastalarına mutlaka PICC (pik) kateteri takılmalı. Çünkü Kemoterapi ilaçlarının çoğu irritan ve vezikan dediğimiz özelliklerde olup ince damarlardan verilirse verildiği damarlara çok zarar veriyor. Bilinçli onkoloji doktorları bu kateteri en başından taktırmasına rağmen bazı onkoloji uzmanları hatanın damarları zarar gördükten sonra hemşireler damar bulmakta zorlandığı zaman bu kateterin takılmasını talep etmektedirler. Bu konuda belki de hastanın ekonomik durumunu göz önüne alıyor olabilirler. Ama bu tercihin mutlaka hastaya bırakılması gerekir. 

Size tavsiyem Onkoloji hastası iseniz ve PORT taktırmadıysanız mutlaka PICC (pik) kateterinizi taktırın damarlarınızın hasar görmesini engelleyin.

SOSYAL MEDYA