GÖRÜNTÜLEME EŞLİĞİNDE TÜNELLİ KATETER YERLEŞTİRME (DİALİZ İÇİN)

Görüntüleme eşliğinde Tünelli kateter Yerleştirme (Dializ  için)

Dializ hastalarına  belli bir süre kullanım amaçlı tünelli kateter yerleştirilmesi gerekebilir. Bu durumlarda Girişimsel Radyoloji bölümümüzde hem ultrasonografi hem de floroskopi görüntülemesi rehberliğinde steril ortam şartları sağlanarak kateter yerleştirmekteyiz. Ultrasonografi rehberliğinde olması kateterin tünelinin gögüs duvarına çok yakın bir yerden geçirilmesine ,daha kullanışlı, dışarıdan fark edilmeyecek şekilde kateterin yerleştirilmesine olanak sağlar. Bu şekilde Juguler  ven (Boyun toplardamarı) den yapılan girişlerde kateterin açık kalma süresi daha uzun olmaktadır.
İşlemin floroskopi eşliğinde yapılması ise kateterin ucunun nereye gittiğini görerek işlem yapmaya olanak verdiğinden istenmeyen bölgelere (karşı taraf kol damarına yada karşı taraf boyun damarına) kateterin uzatılması söz konusu olmaz.
Ayrıca bu kateterizasyonda nadir de olsa rastlanan ve  ölüme sebep olabilecek ciddi bir komplikasyon mevcuttur. Hava embolisi olarak adlandırılan bu komplikasyonun anında fark edilmesi ve havanın kalpden hemen aspire edilmesi için işlemin mutlaka floroskopi rehberliğinde yapılması gerekir.
 

SOSYAL MEDYA