TİROİD BİYOPSİSİ (İİAB) NASIL YAPILIR?

Tiroid Biyopsisi (İİAB) Nasıl Yapılır?

Tiroid biyopsisi diğer adıyla İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi (İİAB) deneyimli girişimsel radyologlar tarafından saniyeler içinde yapılabilen oldukça kolay bir işlemdir. Boyundaki tiroid bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulduktan ağrısız olarak sonra ince bir iğne ile tiroid bezinin istenilen yerine ultrason eşliğinde girilir. Troid bezi içerisindeki nodülün farklı bölgelerinde iğne ile örnek hücreler alınır ve lamlara yayılarak patoloji labaratuvarına gönderilir. 

İİAB nin yetersiz sonuç verdiği ya da patoloğun şüphede kaldığı durumlarda tekrara İİAB yapılabilir yada kalın iğne biyopsisi (tru-cut biyopsi) yapılabilir. Tiroid bezinin hemen komşuluğunda çok önemli karotis arterleri (Şah damarları) yer aldığından kalın iğne biyopsisi biraz daha dikkat gerektiren bir işlemdir. Mutlaka deneyimli girişimsel radyoloji uzmanları tarafından uygulanmalıdır. Ayrıca bu bölgeye özel kısa atımlı kalın iğneler kullanılması da işlemin güvenliği açısından önemlidir. 

Sonuçta her iki biopsi içinde hasta olarak sizin bir hazırlık yapmanıza gerek yok. Sadece hekiminizin gösterdiği şekilde sırt üstü uzanmanız ve biyopsi yapılırken yutkunmamanız yeterli olacaktır. Biyopsi için deneyimli bir girişimsel radyoloji uzmanına başvurmanız sorunsuz bir tiroid biyopsisi için en önemli husustur.

 

SOSYAL MEDYA