NEDEN DİGİTAL MAMOGRAFİ?

Neden Digital Mamografi?

Dijital mamografi aynen dijital fotoğraf gibi tartışmasız bir üstünlük ile eski sistem analog mamografilerin yerini almıştır. Alınan görüntüle dijital ortamda depolanabilmekte ve aktarılmaktadır. Radyoloji uzmanı mamografilerinizi 4K rezolusyonlu özel monitörlerden detaylı olarak incelemektedir. Bilgisayar programlarının sağladığı imkanlar ile tekrar çekimlere gerek kalmadan görüntüler üzerinde çalışılabilmekte ve ayarlamalar yapılmaktadır. 

Dijital mamografinin en önemli üstünlüğü radyasyon dozunun %30 a varan oranda düşük olmasıdır. Üstelik dijital mamografide “mikrokalsifikasyonlar” dediğimiz kanserin ilk bulgularının daha erken dönemde daha kolay ayırt edilebilir olması çok önemli bir avantajdır. Ayrıca hanımların şikayet ettiği memenin sıkıştırma oranı nispeten dijital mamografide daha düşük olabilmektedir. Bu üstünlükleri nedeniyle yoğun fibrokistik meme yapısı olanlar, memesinde protez bulunanlar gibi değerlendirilmesi zor olan vakalarda özellikle dijital mamografi çekilmesi önerilmektedir.

Dijital mamografinin 3 boyutlusu olarak tanımlanan Tomosentez yeni bir teknolojidir. Yeni bir yöntem olmakla birlikte dijital mamografiden tek farkı cihazın X ışını tüpünün sağa ve sola hareketi ile farklı açılardan görüntüler alınarak matematiksel hesaplamalar ile 3 boyutlu görüntüler elde edilebiliyor olmasıdır. Bazı çalışmalarda daha hassas olması ve daha fazla kanser yakalaması yönünde sonuçlar yayınlanmıştır. Burada dikkat edilecek konu artan radyasyon miktarıdır. Sadece tomosentez ile tarama yapılıyorsa radyasyon miktarında artış olmaz. Yani tomosentezdeki radyasyon miktarı normal dijital mamografi ile aynıdır. Ancak hem dijital mamografi hem de tomosentez yapılıyorsa radyasyon miktarında artış olur. Bu konuda radyoloji uzmanınızla mutlaka konuşmalısınız. Tek bir yöntem ile taramalarınızın yapılması uzun vadede daha sağlıklı olacaktır. Tomosentezin (3 boyutlu mamografi), arada kalınan vakalarda gereksiz biyopsi işleminden korunmak amacıyla detay değerlendirmesinde kullanılması en önemli avantajıdır.

SOSYAL MEDYA