ELİMİNASYON DİYETİNİ UYGULARKEN KULLANILACAK BESİN DESTEKLERİ

ELİMİNASYON DİYETİNİ UYGULARKEN KULLANILACAK BESİN DESTEKLERİ

Evet, eliminasyon diyetini uygularken fonksiyonel tıp konusunda eğitim almış olan hekiminiz sizin muayeneniz sonrasında gerekli gördüğü, vücudunuzun eksik olabilecek mikrobesinlerini tamamlayarak tüm sistemlerinizin efektif çalışmasına yardımcı olmaya çalışır. Vitamin, mineral, omega 3 (aktif formlar ve emilimi yüksek olan formlar tercih edilir)  ile birlikte karaciğerdeki faz 2 reaksiyonlarını, barsak florasını, antioksidan mekanizmaları destekleyecek en iyi formlardaki bitkisel destek ürünleri ve aminoasitleri de size veriyor olacaktır. Standart uygulama olarak kandan bakılan analizler doku düzeyindeki vitamin, mineral ya da omega 3 değerlerini tam olarak göstermemektedir. Dokulardaki hatta hücre içindeki vitamin ve minerallerin ölçümü ancak ileri laboratuvar incelemeleri ile mümkündür. Bu testlerin hepsini destekleri kullandırmadan önce ve sonrası yaptırmak ideal olsa da hastamıza çok mali külfet getirmemek adına hastalığın gidişine bakılarak tedavi sürecinde gerekli görülen bir dönemde de yapılabilir.

Sonuç olarak, hiçbir test yapmadan da eliminasyon diyeti ve destek ürünleri kullanılarak başarılı sonuçlar almak mümkün. Ancak diyete ve desteklere rağmen beklenilen sonuçlar alınamıyorsa o zaman testlerin yapılmasında fayda var. Hiç bir test yapmadan eliminasyon diyeti yapmayı planlayanlara mutlaka günlük 1200mg EPA+DHA alacak şekilde kaliteli bir Omega 3 takviyesi (tercihen akşam yemek sonrası) ve günde 2 kapsül magnezyum (günlük toplam 250 mg elementer Mg ) mutlaka kullanmasında fayda var. Bu ikisi her hangi bir test yapılmadan uzun süre kullanılabilir. Ayrıca toplumda çok yaygın olan D vitamini eksikliği içinde test yaptırmadan 1 şişe 580 damlalık (580 bin Ünite) ürün kullanabilir. D3K2 şeklinde günde 10 damla alarak 2 ayda bu şişeyi bitirdiğinde kullanmaya devam etmeden D vitamini düzeyini ölçtürmekte fayda var. Bu ürünlere güvenilir markalardan ulaşmanız çok önemli. Referans markası önerebileceğim içeriğini bildiğim bir marka.

Hastamızın ekonomik durumu el veriyorsa ilk tercih edeceğimiz test; hücresel tipte gıda duyarlılığı testi, sonrasında hücre içi mineral ve toksin testleri ile üçüncü sırada barsak sağlığını ve sızdıran barsak parameterelerini gösteren testler gelmektedir. Ayrıca hastamızın risk durumuna göre kalp damar sağlığı ile ilgili mikrobiota ilgili detaylı testler de isteyebiliyoruz. Kişiye özel olarak antioksidasyonda ya da detoksifikasyonda görevli enzimlerden yavaş çalışan var mı? diye SNP (Single Nükleotid Polimorfizm) lerinizin durumunu incelemek için genetik testlerde kullanılabilmektedir.

Eliminasyon diyeti Fonksiyonel Tıbbın 3 “Y” si nden ilki içinde ele alınan çok önemli bir uygulamadır.

SOSYAL MEDYA