CLINICAL RADIOLOGY

Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy 2015 yılında yeni bir skleroterapi tekniğini, Avrupa'nın en prestiji bilim dergilerinden biri olan CLINICAL RADIOLOGY de makale olarak yayınladı. Makalenin abstraktına, PUBMED den https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25446324 linkinden ulaşabilirsiniz.

Bu makalede anlatılan teknik, modern yöntemler ile varis tedavisinde Endovenöz (Damar içi) Lazer Ablasyon tekniğine yardımcı olarak kullanılan bir yöntem olan skleroterapi yönteminin yeni bir teknik ile uygulanmasıdır. Bu teknik ile skleroterapi (Köpük ile varis tedavisi) yönteminin olası riskleri azaltılırken kozmetik sonuçların da çok daha tatmin edici noktalara ulaşması mümkün olmaktadır. Dr. Atasoy'un, FAFS (Fill and Asipirate Foam Sclerotherapy) adını verdiği bu yöntem özellikle Avrupalı ve Amerikalı  meslektaşları tarafından da ilgi ile karşılanmıştır. Dr. Atasoy, FAFS yöntemi ile oldukça büyük ve kabarık varislerin çok kolay bir şekilde ameliyatsız olarak tedavi edilebileceğini göstermiştir. Bu tekniğin beraber kullanımı ile hemen hemen tüm varislerin ameliyatsız tedavisi mümkün olmuştur. 

Ayrıca, Avrupa ve Amerika bilimsel klavuzlarında 15 mm den büyük damarların ameliyatsız tedavisi konusunda kesin bir uzlaşı olmamasına rağmen Dr. ATASOY çok geniş damarları olan 44 hastanın tedavisini Yüksek Isılı Endovenöz Lazer Ablasyon ve FAFS tekniklerini kullanarak ameliyatsız olarak gerçekleştirmiştir. Damar çapları 15 ile 26 mm arasında değişen bu hastaların tedavi sonrası bir yıllık takiplerini de % 98 başarılı sonuçlar ile birlikte Amerika'nın Girişimsel Radyoloji alanından en prestijli dergisi olan JVIR ( Journal of Vascular Interventional Radiology) dergisinde yayınlamıştır. Eylül 2015 de yayınlanan Dr. Atasoy un bu makalesine de PUBMED den https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26065928 linke tıklayarak inceleyebilirsiniz. 

Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy'un Girişimsel Radyoloji ve Meme Radyolojisi konularında yayınlamış olduğu bilimsel makalelerin önemli bir ksımına PUBMED den https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed "Atasoy MM" diye arama yaparak ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA